HONDA Element 2.4L i-VTEC 5MT AWD (154 HP)
2003–2011
152
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 152bhp |
| Power | 113.3kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1765mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 2093L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |