HONDA Fit EV 1AT (123 HP)
2012–2014
123
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
89
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 256Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 143km/h |
| Top Speed | 89mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4105mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P185 / 65 R15 86T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |