HONDA FR-V / Edix 2.2L CDTi 6MT FWD (140 HP)
2007–2011
138
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2204cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1543kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |