HONDA Honda Accord Aerodeck 2.2L 4AT (150 HP)
1993–
148
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2156cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 198Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1426kg |
| Boot Capacity | 977L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |