HONDA Honda Accord Coupe 3.5L V6 i-VTEC 6MT (278 HP)
2013–
278
bhp
Power
130
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 278bhp |
| Power | 207.3kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1541kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 235/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |