HONDA Honda Accord Hatchback 1.6L 5MT FWD (80 HP)
1982–
79
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1602cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 945kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |