HONDA Honda Accord Sedan 1.6L 3AT FWD (90 HP)
1982–
89
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |