HONDA Honda Accord Sedan 2.0L i-VTEC 6MT FWD (156 HP)
2008–
156
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1384kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |