HONDA Honda Accord Tourer 2.0L i-VTEC 5AT FWD (155 HP)
2005–
153
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1481kg |
| Boot Capacity | 518L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |