HONDA Honda CR-V 2.0L I-VTEC CVT AWD (184 HP)
2020–
143
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1993cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |