HONDA Honda Pilot 3.5L V6 I-VTEC 6AT AWD (280 HP)
2019–
276
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 205.9kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4940mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1773mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 105H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |