HONDA Honda Ridgeline 3.5 V6 5AT (250 HP)
2009–
249
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 186kW |
| Torque | 335Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5258mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1786mm |
| Wheelbase | 3099mm |
| Kerb Weight | 2043kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R17 105T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |