HONDA HR-V 5 doors 1.5L i-VTEC CVT FWD (130 HP)
2014–2018
129
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1249kg |
| Boot Capacity | 688L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |