HONDA HR-V 5 doors 1.6i 5MT FWD (124 HP)
2001–2006
122
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 170km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |