HONDA HR-V 5 doors 1.8L i-VTEC CVT FWD (138 HP)
2014–2018
138
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Boot Capacity | 688L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |