HONDA HR-V 1.5L i-MMD e-CVT FWD (131 Hp)
2022–
106
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 78.7kW |
| Torque | 131Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 3.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |