HONDA HR-V 1.5L i-VTEC 7AT FWD (152 HP)
2018–2021
130
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97.1kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4333mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |