HONDA HR-V 1.8L i-VTEC CVT AWD (141 HP)
2018–2021
139
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 103.7kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4328mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1404kg |
| Boot Capacity | 657L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 94V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |