HONDA HR-V 2.0L CVT AWD (158 HP) US
2022–
156
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.2kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Kerb Weight | 1486kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 96H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |