HONDA HR-V Sport 1.8L CVT FWD (141 HP)
2022–
139
bhp
Power
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 103.7kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Kerb Weight | 1328kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |