HONDA Insight 1.0L 5MT (69 HP)
1999–2006
68
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 995cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 92Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3945mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |