HONDA Insight 1.3 Hybrid CVT (98 HP)
2009–2012
87
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 64.7kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4376mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1176kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 / 65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |