HONDA Insight 1.5L CVT (151 HP)
2018–
149
bhp
Power
52
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 149bhp |
| Power | 111.1kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 4.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 428L |