HONDA Insight 1.5L CVT FWD (122 HP)
2012–2014
111
bhp
Power
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |