HONDA Jazz/City 1.2L 4MT FWD (45 HP)
1983–1986
44
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1231cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 82Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 135km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3381mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2220mm |
| Kerb Weight | 688kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |