HONDA Jazz/Fit 1.2i 5MT FWD (78 HP)
2002–2004
76
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1246cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 954kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |