HONDA Jazz/Fit 1.3L i-VTEC CVT FWD (102 HP)
2013–2017
101
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1317cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1092kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 84H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |