HONDA Jazz/Fit 1.4i CVT FWD (83 HP)
2002–2004
82
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |