HONDA Jazz/Fit 1.4L i-VTEC 5MT FWD (100 HP)
2008–2013
99
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
43
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4105mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 583L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |