HONDA Jazz/Fit 1.5L CVT FWD (132 HP)
2013–2017
130
bhp
Power
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97.1kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 84H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |