HONDA Jazz/Fit 1.5L i-VTEC 6MT FWD (130 HP)
2013–2017
130
bhp
Power
118
mph
Top Speed
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P185/60 R15 84T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |