HONDA Jazz / Fit 1.3L CVT AWD (98 HP)
2020–
97
bhp
Power
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1317cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2530mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |