HONDA Legend Sedan 2.5i V6 4AT FWD (173 HP)
1987–1991
170
bhp
Power
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2493cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 219Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |