HONDA Legend Sedan 2.7i V6 5MT FWD (170 HP)
1987–1991
166
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2675cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 124kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |