HONDA Legend Sedan 3.2i V6 5MT (205 HP)
1991–1996
202
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3206cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 293Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 223km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1531kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |