HONDA Legend Sedan 3.5i V6 4AT (205 HP)
1996–2005
202
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
19.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3474cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 297Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.3mpg |
| Combined | 12.2L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |