HONDA Legend Sedan 3.5L V6 6AT (295 HP)
2004–2008
291
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4917mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1807kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |