HONDA Legend 3.7 V6 5AT (295 HP)
2009–2012
291
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 371Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4986mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1854kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |