HONDA Logo/Fit 1.3L 3AT FWD (65 HP)
1996–2001
64
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1343cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 888kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |