HONDA Logo/Fit 1.3L 5MT FWD (65 HP)
1996–2001
64
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1343cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 152km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 888kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |