HONDA MDX 3.5L V6 5AT (260 HP)
2003–2006
256
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1965kg |
| Boot Capacity | 2291L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |