HONDA Mobilio 1.5L CVT AWD (90 HP)
2001–2004
89
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 131Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4054mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2741mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |