HONDA Mobilio Spike 1.5L CVT FWD (110 HP)
2004–2008
109
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 143Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |