HONDA N600 0.6
1969–1972
46
bhp
Power
80
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 599cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 46bhp |
| Power | 34kW |
| Torque | 54Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 129km/h |
| Top Speed | 80mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3099mm |
| Width | 1321mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 1999mm |
| Kerb Weight | 550kg |