HONDA NSX 3.0 V6 4AT (255 HP)
2002–2005
251
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2977cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 251bhp |
| Power | 187.5kW |
| Torque | 284Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40Yr17 || 245/40Yr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |