HONDA NSX 3.0 V6 4AT (273 HP)
1991–1997
270
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2977cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 270bhp |
| Power | 201kW |
| Torque | 284Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1181mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |