HONDA Odyssey 3.5L V6 5AT (255 HP)
2008–2011
255
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190.2kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5105mm |
| Width | 1958mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2075kg |
| Boot Capacity | 2580L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |