HONDA Odyssey 3.5L V6 6AT FWD (248 HP)
2011–2017
248
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3471cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 184.9kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5154mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 1737mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1994kg |
| Boot Capacity | 93L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |