HONDA Prelude 1.6L 3AT (80 HP)
1979–1982
79
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1602cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4089mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2319mm |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |