HONDA Prelude 1.8L 4AT FWD (101 HP)
1983–1987
100
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1829cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.3kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |